Węże do sprężonego powietrza – charakterystyka i zastosowanie
Węże do sprężonego powietrza są specyficznym rodzajem szlauchu. Znajdują one najczęściej zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza w jego gałęziach gdzie niezbędny jest transport nie tylko nadmienionej substancji ale także przenoszenie na określone odległości środków ochrony roślin, wody, pary wodnej, czy w końcu chemikaliów lekkich. Oznacza to, że legitymować się one musza ponadprzeciętną uniwersalnością i wielofunkcyjnością, tak aby umożliwiały pracę z różnorakimi rodzajami substancji bez jednoczesnego stwarzania ryzyka dla zdrowia czy życia osób obsługujących taki sprzęt. Aby było to możliwe, opisywane produkty wykonywane są z najwyższej jakości gumy lub materiału pochodnego, który to w wielu przypadkach jest dodatkowo izolowany lub też wzmacniany celem ograniczenia do absolutnego minimum ryzyka przerwania struktury takiego węża, jego rozszczelnienia, czy też przełamania się na skutek działania wysokiego ciśnienia, uszkodzenia mechanicznego lub też długotrwałej ekspozycji na niekorzystne warunki zewnętrzne.
Jeżeli zamierzamy nabyć wąż do sprężonego powietrza, który to następnie ma stać się jednym z kluczowych elementów infrastruktury naszej fabryki lub przedsiębiorstwa, pamiętać musimy, aby sięgać wyłącznie po wyroby pochodzące od sprawdzonych, cieszących się dobrą estymą na rynku producentów, którzy to gwarantują swoim klientom wyroby opatrzone wszelkimi niezbędnymi certyfikatami, a także wykonane z materiału o odpowiedniej grubości i żywotności. Jest to niezwykle ważne, gdyż każdy klient pragnie by raz zakupiony przez niego produkt służył mu przez długie miesiące lub nawet lata bez jakichkolwiek problemów, jednocześnie umożliwiając nieprzerwaną, optymalną pracę prowadzonego zakładu. Z doświadczenia powiedzieć możemy, iż oszczędzanie na szlauchach nie jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem wyrób suboptymalnej jakości lub taki powstający z niecertyfikowanych materiałów może zawieść w najmniej spodziewanym momencie, utrudniając lub nawet uniemożliwiając pracę zakładu, a także niejednokrotnie narażając na szwank życie lub zdrowie pracowników.
W lwiej części przypadków warto zdecydować się na nabycie produktu o kilka do kilkunastu złotych droższego od szlauchów standardowych, jako że będzie to gwarancją, iż wyrób taki przeszedł wszelkie niezbędne testy, wykonany jest z doskonałej jakości gumy, a także został dodatkowo wzmocniony, dzięki czemu nie będzie mu straszny nawet nieprzerwany transport chemikaliów, środków ochrony roślin, czy w końcu sprężonego powietrza. Warto określić także zakres temperatur pracy takiego przewodu – najlepiej w środowisku przemysłowym sprawować się będzie wąż, który jest w stanie zapewnić efektywny transport płynów i gazów w temperaturach wahających się od nawet minus 60 do ponad 140 stopni Celsjusza. Podczas zakupów zapytajmy sprzedawcę także o to, czy w szlauchu, którego zakup rozważamy zaimplementowana została dodatkowa warstwa tekstylna – jak wynika z prowadzonych przez ekspertów badań, jest ona w stanie wydłużyć żywotność produktu nawet dwukrotnie!