Jak przygotować ścianę do malowania. Krok po kroku.
Jak zapewne powie nam dowolny specjalista do spraw szeroko pojętego budownictwa, malowanie ścian nie jest zadaniem trudnym…jeżeli tylko podejmiemy odpowiednie kroki zapewniające, że proces ten przebiegnie szybko, sprawnie oraz bez jakichkolwiek problemów. Aby ułatwić to zadanie osobom, które nigdy wcześniej nie miały okazji samodzielnie zmienić odcienia w jakim utrzymane są ściany salonu, kuchni, sypialni, czy w końcu pokoju dziecięcego przygotowaliśmy niniejszy artykuł z podstawowymi poradami. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Aby malowanie było dla nas przyjemnym doświadczeniem, nie natomiast mordęgą, o której będziemy chcieli możliwie najszybciej zapomnieć, warto już zawczasu wyposażyć się we wszelkie niezbędne akcesoria, a więc przede wszystkim kuwety, wałki, pędzle, taśmy malarskie oraz preparaty, którymi będziemy w stanie błyskawicznie usunąć z powierzchni ścian, podłóg czy mebli nieestetycznie wyglądające zacieki lub plamki powstałe w sytuacji, gdy do malowania przystąpimy w sposób nieco zbyt dynamiczny.
Kiedy już zgromadziliśmy sprzęt, zabezpieczmy powierzchnie, których nie mamy zamiaru pokrywać farbą. Wysoce zalecane jest usunięcie z danego pomieszczenia wszelkich mebli i materiałów dekoracyjnych, tak aby zminimalizować ryzyko, że one również uzyskają nowy odcień. Następnie zaklejmy taśmą malarską powierzchnie pomiędzy ścianą a sufitem i podłogą, dzięki czemu nawet w przypadku, gdy wałkiem lub pędzlem operować będziemy zbyt zamaszyście, ryzyko że ucierpią na tym pozostałe części pokoju poza ścianami zostanie znacznie ograniczone. Warto także podłogę, po której będziemy chodzić i na której stać będą kuwety z farbą wyłożyć jedną lub dwoma warstwami folii ochronnej – z pewnością pozwoli to uniknąć wielu problemów, które mogłyby nam odebrać radość z rewitalizowania fragmentu naszej przestrzeni mieszkalnej!
Kiedy już wszelkie zabezpieczenia są na swoim miejscu, czas na przejście do malowania – nie zapominajmy, że nawet pomimo obietnic producentów o doskonałej jakości i wysokiej wydajności oferowanych konsumentom farb, wiele z nich należy na powierzchnię ściany nałożyć w dwóch, a niekiedy nawet w trzech warstwach, aby zapobiec powstawaniu z czasem nieelegancko wyglądających obszarów, w których przez nową farbę prześwituje stary, o wiele mniej atrakcyjny tynk czy tapeta. Kiedy już wszystkie ściany zmienią kolor na pożądany, odczekajmy kilka godzin, aby farba mogła wyschnąć, my natomiast wywietrzmy w tym czasie pokój. Gdy zauważymy, że ściany są już suche, dokonajmy dokładnej ich inspekcji, co pozwoli określić, czy nie wystąpiły jakiekolwiek niedociągnięcia, które warto byłoby od razu po zidentyfikowaniu usunąć. Jeżeli natomiast jesteśmy zadowoleni z efektu, nie pozostanie nam nic innego jak posprzątanie folii, zerwanie taśm ochronnych, przeniesienie w bezpieczne miejsce wiaderek z farbą, umycie pędzli oraz przeniesienie na miejsce wszystkich usuniętych przed malowaniem przedmiotów. Następnie pozostanie mam tylko rozsiąść się wygodnie w kanapie lub na krześle i podziwiać efekty swojej wytężonej pracy!