Montaż i zastosowanie węży do powietrza.
Węże do powietrza stanowią szeroką gamę produktów dostępnych na rynku. Najczęściej obejmują wyroby, które przeznaczone są również do przepływu wody, a także powietrza z domieszkami (np. oleju) czy lekkich chemikaliów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie najczęściej stosuje się węże przeznaczone do powietrza, jakie produkty dostępne są na rynku i od czego zależy ich prawidłowy dobór, przeczytaj poniższy tekst!
Gdzie znajdują zastosowanie węże do powietrza?
Węże przeznaczone do transportu powietrza znajdują zastosowanie przede wszystkim w:
- przemyśle (m.in. samochodowym, stoczniowym czy farmaceutycznym);
- rolnictwie;
- ogrodnictwie.
Używa się ich wszędzie tam, gdzie niezbędne jest powietrze technologiczne przy procesach produkcyjnych, a także podczas napraw oraz wymian eksploatacyjnych.
Produkty dostępne na rynku
Na rynku są dostępne różne węże do powietrza. Produkty uwzględniają różne warunki środowiskowe i parametry techniczne niezbędne do spełnienia. Klient może znaleźć m.in. węże:
- do sprężonego powietrza i wody – można transportować nim wodę i powietrze oraz w zależności od parametrów technicznych, również lekkie chemikalia;
- do sprężonego powietrza z zawartością oleju – poza wodą i powietrzem, nadaje się również do transportu zaolejowanego powietrza (stosowany do kompresorów);
- z EPDM – EPDM to termopolimer, z którego wykonuje się m.in. węże. Takie medium nadaje się do transportu wody, powietrza, ale także chemikaliów oraz roztworów kwasów (w zależności od parametrów technicznych). Ważną cechą węży z EPDM jest ich odporność na wysokie temperatury;
- uniwersalne – stosowane zwykle do powietrza i wody oraz lekkich chemikaliów – w zależności od parametrów technicznych.
Jak dobrać odpowiedni wąż do transportu powietrza?
Dobierając wąż do transportu powietrza, poza jego przeznaczeniem należy uwzględnić również działające na niego czynniki zewnętrzne. Inne parametry są istotne, jeśli wąż będzie transportował powietrze wewnątrz budynku, nienarażony na działanie czynników chemicznych oraz mechanicznych, a inne, w trudnych warunkach. Wąż przeznaczony do powietrza na zewnątrz musi być odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, a jeśli narażony jest np. na przejazd ciężkich maszyn – powinien odznaczać się dużą elastycznością i nie być podatny na odkształcenia.
Dobór węża w zależności od montażu
Wybierając wąż przeznaczony do transportu powietrza, należy uwzględnić nie tylko warunki środowiskowe (np. temperaturę czy stopień narażenia na negatywne czynniki, np. chemikalia, promieniowanie UV, możliwość wystąpienia uszkodzeń mechanicznych), ale także sposób jego montażu.
Do transportu powietrza przy niewielkim ciśnieniu, można zastosować wąż o mniejszej wytrzymałości mechanicznej. Wysokie ciśnienie wymaga uwzględnienia przy doborze węża – materiał, z jakiego został wykonany, a także grubość ścianek czy obecność wzmocnień są w tym przypadku kluczowe.